Przygotowania do ślubu – od czego zacząć – okiem fotografa

Przygotowania do ślubu to czas emocji, radości i nadziei na wspólną przyszłość. Oto kilka porad dla przyszłej pary młodej, aby pomóc w organizacji tego wyjątkowego dnia:

Na początku dobrze rozpisać sobie wszystko względem kalendarza i miesięcy które pozostały do Daty Ślubu. Następnie zapisać wszystkie cele, rzeczy które muszą zostać zrobione. A kolejny krok to wpisanie celi / zadań do kalendarza wg miesięcy , tygodni i dni. To chyba najlepsza rada jaka możemy Wam dać! Oczywiście wszystko może się “lekko” zmieniać i modyfikować – jednak ogóle plan zawsze będziecie mieli przed Waszymi oczami i dużo łatwiej też będzie wykreślać to co już zostało zrobione!

Taką listę i podział na miesiące dobrze jest rozdzielić na osoby, czyli czym zajmie się przyszła Panna Młoda, a co będzie przygotowywał przyszły Pan Młody? Na pewno wspaniale jeśli Wasi rodzice są chętni do pomocy. Rozdzielcie po kilka zadań, którymi mogliby  się zająć – tak, aby Was odciążyć w przygotowaniach!

 1. Określ budżet: Pierwszym krokiem jest ustalenie budżetu na ślub. To pomoże w podjęciu decyzji odnośnie do różnych elementów ślubu, takich jak lokalizacja, dekoracje, catering, itp.

 2. Określ datę i lokalizację: Wybierz datę ślubu i miejsce ceremonii oraz przyjęcia. Pamiętaj, że popularne lokalizacje i daty mogą być zarezerwowane z dużym wyprzedzeniem.

 3. Stwórz listę gości: Razem z partnerem przygotujcie listę gości. Zastanówcie się, kogo chcielibyście zaprosić na ślub. To pomoże w wyborze odpowiedniej lokalizacji i ilości posiłków na przyjęciu.

 4. Wyszukaj dostawców: Znajdź dostawców, takich jak fotograf, kamerzysta, florysta, DJ lub zespół muzyczny, a także osobę prowadzącą ceremonię ( jeśli chcecie, aby ślub odbył się w kościele – księdza, a jeśli będzie to ślub cywilny lub plenerowy / humanistyczny to urzędnika lub celebranta weselnego)  Staraj się znaleźć profesjonalistów, którym ufasz.

 5. Suknia i garnitur: Rozpocznij poszukiwania sukni i garnituru. To może być proces czasochłonny, więc zacznijcie wcześnie, aby mieć czas na przymiarki i ewentualne zmiany.

 6. Dekoracje i temat ślubu: Zdecydujcie, jaki chcecie mieć temat / styl ślubu lub kolorystykę. Wybierzcie dekoracje i kwiaty, które pasują do Waszej wizji.

 7. Menu i napoje: Omówcie, jakie jedzenie i napoje chcecie podać na przyjęciu weselnym. Upewnijcie się, że jesteście zgodni co do menu.

 8. Zamów zaproszenia i inne akcesoria: Zamów zaproszenia ślubne i inne akcesoria, takie jak winietki, menu, tablica gości  programy ceremonii czy podziękowania dla gości.

 9. Planuj ceremonię: Omówcie przebieg ceremonii, włączając w to tradycje, przemówienia i czytania. To także dobry moment, aby wybrać świadków i druhny.

 10. Zadbajcie o planowanie podróży poślubnej: Jeśli planujecie podróż poślubną, zarezerwujcie bilety lotnicze, hotele i zaplanujcie trasę wcześniej. Podróż poślubna lub chociaż krótki wyjazd tylko we dwoje po ślubie – to najlepsza decyzja jaką możecie podjąć! Cały ten czas przygotowań może być stresujący i w pewnych momentach przytłaczający. Wymaga też dużej ilości energii. Dlatego warto tuż po ślubie odetchnąć, wtedy gdy emocje już opadną, móc cieszyć się wspólnymi chwilami razem we dwoje!

 11. Rób to razem: Warto podzielić obowiązki między siebie lub skorzystać z pomocy rodzin i przyjaciół. Planowanie ślubu może być wymagające, więc ważne jest, abyście razem pracowali nad organizacją.

 12. Bądźcie elastyczni: Czasami plany mogą ulec zmianie, a niespodziewane rzeczy się zdarzają. Bądźcie elastyczni i otwarci na różne rozwiązania.

 13. Relaksujcie się i dbajcie o siebie: Przygotowania do ślubu mogą być stresujące. Upewnijcie się, że znajdujecie czas na odpoczynek i dbanie o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

 14. Zaplanujcie czas na wspólne chwile: W miarę możliwości, starajcie się spędzać czas razem, który nie jest związany z planowaniem ślubu. To ważne, aby nie zapomnieć o relacji w trakcie całego procesu organizacji.

 15. Cieszcie się każdą chwilą: Przygotowania do ślubu to wyjątkowy czas, pełen emocji. Cieszcie się każdą chwilą tego procesu i przypomnijcie sobie, że to Wasza miłość jest najważniejsza.

Organizacja ślubu to duże wyzwanie, ale z dobrą organizacją i wsparciem od rodziny i przyjaciół możecie stworzyć wymarzony dzień ślubu.

Jako fotografowie ślubni, jesteśmy na bieżąco z procesem organizacji ślubu, ale też zdajemy  sobie sprawę, że dla przyszłych par może to być stresujący okres. W takim kontekście warto podkreślić, że wynajęcie konsultantki ślubnej  może przynieść wiele korzyści nie tylko dla samej pary, ale również dla  fotografa ślubnego.

Oto kilka powodów, dlaczego to dobry pomysł:

 1. Zmniejszenie stresu i presji: Dla pary młodej organizacja ślubu może być ogromnym wyzwaniem, a czasem stres i presja z tym związane mogą wpłynąć na ich zdolność do cieszenia się dniem ślubu. Konsultantka ślubna może pomóc Wam w zarządzaniu tym stresem. To ostatecznie przekłada się na bardziej zrelaksowaną i uśmiechniętą parę na zdjęciach.

 2. Skupienie się na fotografii: Dla  nas, jako fotografa, organizacja ślubu przez konsultantkę oznacza mniej pytań i niepotrzebnych zmartwień od strony pary młodej. Dzięki temu możemy skupić się na tworzeniu pięknych zdjęć, zamiast na rozwiązywaniu problemów organizacyjnych.

 3. Zapewnienie doskonałych warunków do fotografii: Konsultant ślubny może zadbać o to, aby wszystkie elementy organizacji wesela były zgodne z wizją pary, co ostatecznie przekłada się na lepsze tło i atmosferę do robienia zdjęć.

 4. Współpraca z profesjonalistami: Konsultant ślubny ma zazwyczaj doświadczenie w pracy z różnymi dostawcami branży ślubnej. Dlatego może zapewnić, że pozostali usługodawcy, takie jak florysta, kamerzysta czy catering, będą pracować sprawnie i zgodnie z planem.

 5. Zrozumienie potrzeb fotografii: Konsultantka ślubna jest świadoma, jak ważna jest fotografia na Waszym ślubie. Może dostarczyć wskazówek i sugestii, które pomogą stworzyć doskonałe ujęcia, uwzględniając preferencje pary.

 6. Czas na kreatywność: Zmniejszenie ilości pytań i zmartwień związanych z organizacją wesela pozwala Wam skupić się na swojej twórczości i kreatywności. My możemy z w pełni wykorzystać swój talent jako fotografowie, by uwiecznić te wyjątkowe chwile.

Podsumowując,  według naszej wieloletniej opinii wynajęcie konsultantki ślubnej może przyczynić się do spokojniejszego przebiegu ślubu, co w rezultacie wpłynie na jakość  pracy wielu osób, w tym na pewno  fotografa ślubnego.  Jeśli chcielibyście zobaczyć różne realizacje z konsultantkami ślubnymi,  z który współpracowaliśmy możecie zobaczyć je poniżej: Ślub W Zamku Topacz , Nathalie & Oliver , The Magic Events

Ślub w Villa Love z KM Wedding planner ,

Ślub w Pałacu Kamieniec z 2 Cytryny Wedding planner, 

 

MENU